پیروزی حزب مردمی چاوز در انتخابات محلی ونزوئلا

 

بر اساس آمار اعلام شده توسط شورای ملی انتخابات ونزوئلا، حزب مردمی هوگو چاوز با فتح اکثر شهرداری ها و فرمانداری ایالت های ونزوئلا، برنده انتخابات محلی این کشور شد.


این انتخابات که از حضور ناظران و "همراهان" کشورهای مختلف برخوردار بود با استقبال چشمگیر مردم ونزوئلا همرا شد به طوری که شورای ملی انتخابات در بسیاری از مراکز رای گیری مجبور به تمدید مهلت رای گیری تا ساعت 10 شب شد. حضور بالای 65 درصدی ونزوئلا آنهم در انتخابات محلی به نحوی چشمگیر بود که تعجب ناظران بین المللی و تحسین و قدردانی مقامات دولتی و گروه های سیاسی ونزوئلا را برانگیخت تا اولین نتیجه انتخابات - همانطور که تمام گروه های سیاسی بر آن اتفاق نظر دشتند - فریاد دموکراسی در این سرزمین آمریکای لاتینی باشد.

در این انتخابات حزب مردمی آقای چاوز با فتح اکثر شهرداری ها کشور و همچنین فتح 17 فرمانداری از 22 فرمانداری ایالت های ونزوئلا توانست نزدیک به 80 درصد فرمانداری های کشور را به خود اختصاص دهد تا نقشه سیاسی ونزوئلا به رنگ قرمز حزب آقای چاوز آراسته گردد. نکته جالب توجه در این زمینه اذعان طرفین و البته ناظران و "همراهان" بین المللی بر صحت انتخابات و پذیرش نتایج اعلام شده در همان دقایق اولیه پس از اعلام نتایج در نیمه شب روز یکشنبه 23 نوامبر بود. شفافیت، صحت، دقت، سلامت و اعتبار سیستم انتخاباتی ونزوئلا پس از بازدید و رای گیری روز گذشته به تایید تمامی ناظران بین المللی حاظر در ونزوئلا رسید به شکلی که ناظر بین المللی دعوت شده از کشور کانادا در حضور همه خبرنگاران اعلام میکند که ای کاش کشورش نیز از سیستم انتخاباتی همانند سیستم کشور ونزوئلا برخوردار باشد.

حال، هدف از نگارش این مطلب نه پوشش پیروزی محرز آقای چاوز در انتخابات را دنبال می کند و نه کوبیدن مخالفان که البته با کسب 5 فرمانداری از ۲۲ فرمانداری کل کشور توانستند فضای حداقلی را برای خود ایجاد کنند. هدف بیشتر یادآوری پویائی دموکراسی در کشور ونزوئلا، دولت و شخص آقای چاوز است؛ چاوزی که در همان دقایق اولیه پس از اعلام نتایج انتخابات، ضمن تبریک به مردم کشورش برای مشارکت بی سابقه در انتخابات محلی، به ابراز شادمانی از پیروزی بدست آمده پرداخته و در همان لحظه پیروزی مخالفان در 5 ایالت کشور را به رسمیت می شناسد و همگان را در برابر این پرسش قرار می دهد که آن همه تبلیغ مبنی بر وجود دیکتاتوری در ونزوئلا چه شد؟...


پیروزی آقای چاوز در انتخابات شهرداری ها و فرمانداری های ونزوئلا ضمن حفظ امید در دل مردم ستمدیده آمریکای لاتین، موقعیت وی به عنوان رئیس جمهور محبوب این کشور و حزب مردمی نوپای اش را تثبیت نموده تا سنگر مبارزه با نظام سلطه در آمریکای لاتین به لطف خدا همچنان کار خود را ادامه دهد و یاریگر دیگر ملت های آزادیخواه در این منطقه باشد." تا کور شود هر آنکه نتواند دید."


پارازیت: خانم ماریزابل رودریگز، همسر سابق چاوز و کاندیدای شهرداری شهر بارکیسیمتو ، که هفته گذشته مورد لطف و عنایت ویژه یکی از سایت های اینترنتی محترم(!) کشورمان قرار گرفته بود به شکلی که سایت مذکور ضمن اختصاص دادن یکی از تیترهای اصلی خود به ایشان، وی را بزرگترین رقیب سیاسی آقای چاوز و امید اول پیروزی مخالفان دانسته بود، با اجازه آقایانی که کاش نمی تابیدند، با کسب حدود 2 درصد، بله دو درصد آرا، میزان محبویت خود و البته سطح تحلیل سیاسی مخالفان چاوز در ایران را در تاریخ ثبت کرد.

/ 1 نظر / 53 بازدید