چهاردهمین پیروزی چاوز در انتخابات ونزوئلا

عقربه های ساعت، 21:35 یکشنبه 15 فوریه را نشان می دادند که رئیس شورای ملی انتخابات ونزوئلا بر صفحه تلویزیون ظاهر شد تا خبر پیروزی قاطع و ارزشمند رای "آری" را به دنیا مخابره نماید. تنها چند دقیقه پس از اعلام نتایج، هوگو چاوز بر بالکن کاخ ریاست جمهوری میرافلورس در شهز کاراکاس ظاهر شد تا به احساسات صدها هزار طرفدار که با اجتماع در خیابان های اطراف کاخ ریاست جمهوری، "میرافلورس" را همچون نگینی در میان گرفته بودند پاسخ دهد. شدت شور و شعف و هلهله و شادی به حدی بود که اینبار بر خلاف پیروزی های گذشته که رئیس جمهور یک ساعت پس از اعلام نتایج به میان مردم می آمد، آقای چاوز لحظاتی پس از اعلام نتایج بر بالکن میرافلورس حاضر شد تا همانطور که چند روز پیش در اجتماع میلیونی خیابان بولیوار شهر کاراکاس به مردم وعده داده بود، شاد و خندان و پیروز پذیرای انقلابیون بولیواری باشد. 


گزینه "آری" در این انتخابات با کسب 6 میلیون و 300 هرار رای توانست 55 درصد آرا را به خود اختصاص داده تا بدین ترتیب 15 فوریه 2009 شاهد رقم خوردن یکی از بزرگترین پیروزی های آقای چاوز که به گفته فیدل کاسترو آینده آمریکای لاتین به نتیجه آن بسته است، باشد. حضور کم سابقه 70 درصدی مردم در این رفراندوم و تکاپوی چشمگیر مخالفان برای کسب رای مردم و توسل آنان به تمام حربه های تبلیغاتی برای تشویق مردم به رای منفی که توانست آرای مخالفان را به رقم 5 میلیون رای برساند، خود از نشانه های اهمیت این رخداد مهم و البته پیروزی ارزشمند و تاریخی آقای چاوز و مردم انقلابی ونزوئلا می باشد. رای "آری" روز یکشنبه مردم ونزوئلا جدا از تصویب اصلاحیه قانون اساسی، مهر تایید دیگری است بر عملکرد انقلابی آقای چاوز که تا کنون 15 بار به طور مستقیم و غیر مستقیم در معرض آرای مردم قرار گرفته و به طور خاص پیروز 14 انتخابات و در مجموع سرافراز همه آنها شده است. از نکات قابل توجه پیروزی آقای چاوز در رفراندوم روز یکشنبه گذسته می توان به کسب 2 میلیون رای اضافی نسبت به رفراندوم قانون اساسی سال 2007 و همچنین پیروزی در مناطقی چون "ناحیه پایتخت" یا ایالت "کارابوبو" که در انتخابات محلی نوامبر گذشته توسط مخالفان فتح شده بودند، اشاره کرد.


این پیروزی که بواسطه آن آقای چاوز و دیگر مسوولان انتخابی توسط مردم از محدودیتی برای کاندیدا شدن در انتخابات های آتی برخوردار نخواهند بود، روز 15 فوریه 2009 را تحت عنوان "احیای مجدد ونزوئلا" در تاریخ ثبت کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری دسامبر 2012 همانطور که آقای چاوز در جمع مردم انقلابی ونزوئلا اعلام کردند، "اگر خداوند متعال اراده نماید و عمری باشد و اگر مردم اینگونه بخواهند"،با کاندیداتوری ایشان، امید مستضعفان و مظلومان در آمریکای لاتین بر این شیرمرد سرزمین آرادیخواهان بزرگ استوار گردد.  

/ 5 نظر / 23 بازدید
بشير

پدر فقر بسوزه. وقتي شكم گرسنه باشه همين ميشه ديگه. تو همين تهرون آدم هايي هستن كه من و شما اگه روزي يه ساندويچ براشون بخريم ميشن نوكرمون. رياست جمهوري مادام العمر مال كشور فقراست. اون بدبختا بايد هميشه فقير بمونن تا چاوز هميشه رييس جمهور بمونه ! خدا ريشه فقر رو از رو زمين بكنه. الهي آمين

حسین

خداکنه این چاوز زودتر بمیره تا همه دنیا از شرش خلاص شن مردک بی مصرف هوس باز یه روز میاد حرم امام رضا یه روز میره ونیز پیش اون آشغال ها.

علی رضا

لعنت خدا و رسولش بر این آدم های حرامزاده و کسانی که با اینها همسفره اند

بابات

آخه کسی نیست بگه پدرسگ کیر چاوز تا ته رفته توی کونمون باز هم داری طرفداری ازش می کنی ؟ اصلا می دونی چه خط مشی داره ؟ اصلا می دونی تفکرش چیه ؟ متاسفم قرمثاق هرچی به سرتون بیاد حقتونه . کس مغز های دیوس

ایران

وقتی فقر شکم آدم ها رو به درد می آره فقر سیاسی و فکری و فرهنگی هم دنبالش می آد . واقعا خاک برست بکنند برای تفکرت . تو مقصر نیستی اشکال از جای دیگه ای هست .