چاوز، تلویزیون و ابطحی


تازگی ها در برخی از خبرگزاری ها خبری منتشر شده با این مضمون که آقای چاوز به طور متوسط 40 ساعت در هفته از طریق تلویزیون برای مردم ونزوئلا صحبت می کند. جالب است در تمام این خبرها هیچ گاه منبع خبر ذکر نشده و فقط به ذکر خبر و در بعضی از مواقع تحلیلی بی اساس در مورد آن بسنده شده است. این خبر حتی مورد توجه آقای ابطحی نیز قرار گرفته تا با درج آن در وبلاگ شخصی اش، سعی کند آنرا به عنوان دلیل "جواب منفی " مردم ونزوئلا به وی در همه پرسی اخیر ونزوئلا ذکر نماید. ایشان همچنین ضمن " دوست تازه دولت ایران" خواندن آقای چاوز وی را متهم به "علاقمند بودن برای مادام العمر شدن در ریاست جمهوری ونزوئلا از طریق اصلاحات قانون اساسی" نموده است.

هر چند بنا نیست که هر کس در هر گوشه دنیا اسمی از چاوز بیاورد، زود در مقام پاسخگوئی برآییم و به توضیح مطلب بپردازیم؛ اما دور از انصاف دیدیم در این زمینه که اتفاقا مورد توجه سایت های خبری فارسی زبان قرار گرفته توضیحی ندهیم.

تنها برنامه هفتگی تلویزیونی چاوز برنامه ای است با عنوان " الو رئیس جمهور" که روزهای یکشنبه هر هفته با حضور مقامات دولتی در شهرستان های مختلف، با پخش مستقیم تلویزونی از کانال دولتی ونزوئلا، برگزار می گردد و از 4 تا 7 ساعت طول می کشد. آقای چاوز در این برنامه ضمن ارائه گزارشی ار فعالیت های انجام شده در طی هفته، در مقام پاسخگوئی به تمام شبهاتی که در طی هفته از طرف مراجع مختلف در مورد دولت مطرح شده بر می آید. انصاف نیست کسی با استدلال به وجود این برنامه - که شفافیت آقای چاوز در اداره کشور را به نمایش می گذارد - بخواهد چاوز را زیر سوال ببرد. در هر صورت حق  - و حتی وظیفه - هر دولتی است که  برنامه های خود برای اداره کشور را به صورت مداوم با مردم در میان بگذارد.

دیگر برنامه های تلویزیونی آقای چاوز بر خلاف آنچه در سایت ها گفته می شود، مربوط به حضور ایشان در برنامه های مختلف، دیدارهای رسمی، افتتاح پروژه ها، بازدید از مراکز صنعتی و غیره می باشد که البته اکثر آنها همراه سخنرانی ایشان هستند و طبیعتا از طرف تلویزیون دولتی پوشش داده می شوند. نکته مهم اینکه، هیچ گاه متوسط برنامه های تلویزیونی ایشان اعم از برنامه هفتگی الو رئیس جمهور و برنامه های دیگر ایشان که پوشش تلویزیونی داده می شوند از 15 تا 20 ساعت در هفته تجاوز نمی کند.

در مورد" جواب منفی" که آقای ابطحی مطرح کرده اند نیز ایشان را به خواندن پست قبلی این وبلاگ فرامی خوانیم تا شاید اگر خواستند واقعیت را آنچنان که هست ببیینند.

دوست داشتم آقای ابطحی را از نزدیک می دیدم تا شخصا برای من توضیح دهد منظورش از "دوست تازگی های دولت ایران" چیست؟ این اظهار نظر از طرف کسی که از نزدیکان رئیس جمهور سابق این کشور هستند و حتما در جریان چگونگی شکل گیری روابط ایران و ونزوئلا هستند و حداقل 3 یا 4 بار از نزدیک در بازدید های رسمی آقای چاوز و آقای خاتمی حضور داشته اند،  بسیار عجیب به نظر می رسد. اگر هدف ایشان استفاده از این موضوع برای انتقاد از دولت کنونی است لازم است به ایشان هشدار بدهیم که سخت در اشتباه است، چرا که همانطور که توضیح داده شد اولا اصل این خبر و تحلیل صورت گرفته بر آن، از اساس نادرست است و ثانیا توسعه روابط با ونزوئلا در زمان دولت کنونی که  توسعه صادرات صنعتی به آمریکای لاتین را به شکل چشمگیری موجب شده است از نقاط مثبت سیاست خارجی کشورمان می باشد .

و در ارتباط با"ا قصد مادام العمر شدن چاوز در ریاست جمهوری ونزوئلا" از طریق اصلاحات قانون اساسی، توجه همگان مخصوصا آقای ابطحی را به این نکته جلب می کنیم که آقای چاوز در اصلاحات قانون اساسی پیشنهاد برداشتن محدودیت کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری و نه تثبیت خود به عنوان رئیس جمهور دائم این کشور را مطرح کردند. البته خاطر نشان می سازد ایشان در کنار این پیشنهاد، بر برگزاری همه پرسی برای رفتن یا ماندن رئیس جمهور کشور در مدت دوره ریاستش با گردآوری تعدا مشخصی امضا از طرف مردم نیز تاکید کرده بودند کما اینکه در سال 2004 این مهم اتفاق افتاد و همین آقای چاوز با روی باز همه پرسی برای ماندن یا رفتنش را پذیرفت تا با رای اکثریت مردم ونزوئلا در آگوست سال 2004 موقعیتش به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا تثبیت ببخشد.

ظاهرا عجله آقای ابطحی برای اتمام دوره ریاست جمهوری ونزولا بسیار بیشتر از مخالفان دو آتشه چاوز در ونزوئلا می باشد، اما با اجازه آقای ابطحی یادآور می گردد: آقای چاوز با پیروزی در انتخابات دسامبر سال گذشته با کسب بیش از 65 درصد آرا (فعلا) تا سال 2013 رئیس جمهور ونزوئلا می باشد.


/ 21 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان

من هم در ونزوئلا زندگی می کنم با اکثر نظرات شما موافقم . در مورد اينجا مطالبی در وبلگ من پيدا ميشه :http://ehsunk.blogfa.com/

محمد

مخالفان چاوز همه دوست آمريکا هستند .

سینا

آدرس وبلاگم رو درست کردم!

رضا

اميد ان را دارم که در اداره کشورت موفق باشيد.

Jamshid

Moteasefaneh nemitavanam ba horoufe farsi benevisam ta pasokh daghighi be hemayat ghalat shoma az in avamfarib bozorg bedeham. Chavez kine dirine ba Espania va mardom an darad. Chavez, morales va amsal anha bigane setizan nou hastand ke hata motevajehe in mozou nistand ke emrouze aksariat mardome besiari az keshvarhaye americaye latin az do nejadha tashkil shodeand va sefid poustan va sorkhpostan dar aghaliat hastand. Alave bar an motevajeh nashodam ke aya tarafdare socialism gharn 21 Chavez hastid ya jomhouri eslami asr hajar.

بی نام

ایکاش می دانستم که از کدامین سرچشمه می نوشی. آنچه روشن است در این ضرب المثل شیرین فارسی نهفته است که سلام لر بی طمع نیست. اطلاعات نسبتا خوبی از ونزویلا داری. شاید در آن دیار سفیر یا عضو سفارت بوده باشی و کمیسیون های چند صد میلیونی نهفته در ده ها قرارداد فرمایشی نمک گیرت کرده است. فراموش مکن که آفتاب همیشه در پس ابر باقی نخواهد ماند و روزی خواهد رسید که نقاب از چهره چاوز و امثال تو فرو خواهد افتاد و در آن روز سیاهی به زوغال خواهد ماند. چاوز یک نظامی است و نظامیان را با مردم سالاری سازگاری نمی باشد. زنده باد دموکراسی لاییک و غیر نظامی.

علی

لطف فرمایش و مطلب نو برامان گذاشت کنید. در افغانستان اتلاعات در خصوص آقا چاوز اندک بویی. ما ممنون شد شما کار کرد ما سر کار گذاشت.

I FEEL U DON´T FEEL TAKE AWAY UR

حسین

به نام یکتا سلام بر شما دوست زحمت کش مطالب شما عین واقعیت بوده و ممنون از سایت شما برخی دوستان تنگ نظر یا کور دل خودشان هم نمیدانند به کجا رفته یا چه میخواهند فقط در منزل بالای شهرشان کز کردند و ماهواره و اراجیف اسرائیلی و امریکایی و عروسک های خیمه شب بازی شبکه های ایرانی لس آنجلس را دیده و به زعم خویش اطلاعات کسب کرده و روشنفکرانه و کورکورانه حرف میرانند هوگو چاوز آزادیبخش کنونی امریکای لاتین بوده که 4 کشور بولیوی اکوادور کوبا و تا حدودی پاراگوئه با نفس های وی نفس میکشند هر چه باشد ایشان آزادیخواه و دمکرات است و در رای گیریهای اخیر نشان داده که حمایت اکثریت را دارد دوستان عزیز بدانند توهین یا فحش به نویسنده وبلاگ یا چاوز یا هر انقلابی و حق طلب دیگر ناسزا به خود و خانوانده خود است چرا که حق به سرعت در حال سرایت است و تا کور شود هر آنکه نتواند دید

اسماعيل مهرجويي

حالا تو چرا سنگ این مرتیکه رو به سینه میزنی؟ما خودمون مشکل داریم؟راست میگن احتمالا شما یکی از سران باشید چون ونزوئلا جای زندگی کردن نیست تا آدم بره اونجا